Elektromotor MEZ skica
Logo MEZ Elektromotory Kežmarok - štítok

Využite elektromagnety, bremenné magnety a kovoobrábacie magnety vo vašej výrobe

  7. 1. 2020

Využite elektromagnety, bremenné magnety a kovoobrábacie magnety vo vašej výrobe

Stratili ste sa v týchto názvoch? Nevadí, nikto z nás nie je odborník na všetko a tak je to v poriadku. Dôležité je nájsť odborníkov, ktorí vám pomôžu a pojmy upresnia. Tak si budete môcť vybrať presne to, čo vaša prevádzka potrebuje. A to my jednoznačne sme. 

Elektromagnety 

Elektromagnet je zariadenie, ktoré mení elektrickú energiu na prácu. A teda na vyvodenie 

určitej sily. Ak viete čo to o elektromagnetickej indukcii a je vám známy jej princíp, ľahšie pochopíte fungovanie elektromagnetu. Elektromagnetická indukcia funguje tak, že pohybom magnetického materiálu v cievke vytvára vo vodiči elektrický prúd. 


Princíp fungovania elektromagnetu je opačný. A teda pôsobením elektrického prúdu vzniká magnetické pole, ktoré následne vytvára silu pre fungovanie elektromagnetu.Elektromagnety sa používajú aj v mnohých technických zariadeniach. Ak napríklad potrebujete upevniť železný predmet pri obrábaní, spoľahlivo vám pomôže.

Bremenné magnety

Ako už aj samotný názov vypovedá, ide o magnety, ktoré nám pomáhajú s bremenami. Tieto magnety fungujú bez elektriny a dokážu zdvihnúť 100 kilogramov, až po 6 ton. Zjednodušia vám tak manipuláciu s oceľovými a železnými bremenami a zabezpečia tak bezpečnosť pri práci.


Bremenné magnety majú sami o sebe veľmi nízku hmotnosť a ovládajú sa jednoducho pákou. Ak potrebujete do vašej firmy nízkonákladové a bezúdržbové riešenie pre manipuláciu s bremenami, sú ideálnou voľbou. 

Kovoobrábacie magnety

Tieto magnety najčastejšie nájdeme ako súčasť rôznych technických zariadení, ktoré nám pomáhajú pri obrábaní materiálov z kovu. Veľkej obľube sa tešia hlavne magnetické vŕtačky. Ich veľká devíza je v tom, že je možné využiť ich nielen vo veľkých výrobných halách, no viete si ich vziať kdekoľvek so sebou.


Sú pomocníkmi pri vŕtaní ocele. Nie vždy máte možnosť zobrať materiál so sebou a opracovať ho vo vašej výrobnej hale. Vďaka vysokej magnetickej prídržnej sile a špeciálnemu uzemneniu s dvojitou izoláciou, sú preto neoceniteľné pri prácach na stavbách a teda priamo na mieste.


Prevíjanie magnetov

Ako o každé zariadenie, aj o vašich pomocníkov v podobe magnetov, je potrebné sa postarať. Pre správne fungovanie a dlhšiu životnosť vám naši odborníci poskytnú servis. Základom správneho fungovania je funkčná cievka v elektromotoroch. Pokiaľ táto nepracuje správne, prípadne je opotrebovaná, zariadenie stráca na sile. 


S prevíjaním tejto cievky vám pomôžeme a opäť tak zabezpečíme požadovanú výkonnosť vášho zariadenia. Elektromagnety delíme na jednosmerné, takzvané DC, ktoré sú najčastejšie používané a striedavé, v skratke AC. Skúsenosti máme s oboma druhmi a tak si môžete byť istí, že vaše zariadenie bude v správnych rukách.


Čítajte ďalšie články →