Elektromotor MEZ skica
Logo MEZ Elektromotory Kežmarok - štítok

Výber správneho čerpadla vám pomôže ušetriť

  21. 8. 2018
Image


Výber nového čerpadla pre vašu domácnosť predstavuje dôležitý krok, ktorý si zaslúži patričnú pozornosť. Akosi však z množstva ponúkaných čerpadiel vybrať také čerpadlo, ktoré bude kvalitné, spoľahlivé a zároveň efektívne?

Čerpadlo je mechanizmus, ktorý slúžik preprave vody a to hneď dvojakým spôsobom. Buď sa voda prepravuje nasávaním alebo vytlačovaním. Slovo voda je v tomto prípade kľúčové, nakoľko všetko závisí od typu čerpanej vody. 

Či už sa bude prečerpávať pitná, úžitková, dažďová alebo splašková voda, výber čerpadla musí byť vždy prispôsobený spomínanej vode. Kúpa ako aj samotný výber nového čerpadla nemusí hneď v začiatkoch dopadnúť fiaskom, ak sa sprvoti zameriate na pár podstatných súvislostí.

Nie je čerpadlo ako čerpadlo a nie je voda ako voda

Vo všeobecnosti platí, že nie je čerpadlo ako čerpadlo. Pre každé platia špecifické podmienky, ktoré musia byť splnené na to, aby mohlo správne fungovať.

Ak chcete čerpať pitnú vodu z podzemných zdrojov, budete sa rozhodovať medzi povrchovým odstredivým čerpadlom alebo ponorným čerpadlom. Pri výbere čerpadla je potrebné, okreminých atribútov, zamerať sa taktiež na samotný zdroj vody, hĺbku vody ako ajna  celkovú vzdialenosť od zdroja vody.

Využitie čistej úžitkovej vody v domácnosti sa teší čoraz väčšej obľube. Voda, ktorá síce svojim zložením nespĺňa parametre pitnej vody, môže ešte vždy byť vynikajúcim pomocníkom pri zavlažovaní, splachovaní, umývaní, praní, sprchovaní či dokonca vykurovaní.

Taktiež si ňou môžete napustiť bazén a tešiť sa z ekologických a najmä ekonomických výhod takéhoto využitia vody. Čerpanie čistej úžitkovej vody, či už je to voda dažďová, voda z rieky alebo rybníka sa realizuje prostredníctvom čerpadla, ktoré musí disponovať vhodným sacím košom. 

Sací kôš zamedzuje vniknutiu rôznych druhov nečistôt z vody do čerpadla a zabraňuje tak prípadnému jeho poškodeniu. Čerpanie mierne znečistenej vody sa realizuje za pomoci kalového čerpadla. Sacia strana čerpadla je pri tomto type čerpadla vybavená mriežkou, ktorá prepustí len takéveľké nečistoty, ktoré prejdú čerpadlom zároveň spolu s prečerpávanou kvapalinou. 

Alfou a omegou vo využívaní úžitkovej vody je kvalitný filter. Ak sa rozhodnete zainvestovať do naozaj kvalitného filtra, vodu môžete využívaťna široké spektrum činností od domácnosti až po záhradu.

Pokiaľ zvažujete kúpu čerpadla pre septik, splaškové vody či pre odvodňovanie zatopených priestorov zamerajtesa na kvalitu, spoľahlivosť a odolnosť. Takéto typy čerpadiel by mali byťvyrobené z odolných materiálov akými sú nerez či liatina, aby sa takzaručila vysoká životnosť čerpadla. 

Častokrát je však potrebné, aby takéto čerpadlo disponovalo aj rezacím zariadením. Zariadenie hrubé nečistoty rozseká a až takto predpripravenú vodu následne vyčerpá.

Ak čerpadlo, tak len od odborníkov

Pred kúpou akéhokoľvek čerpadla je dôležité zohľadniť aj to, ako často plánujete čerpadlo používať a aké množstvo tekutiny by sa čerpadlom malo prečerpávať. Ak ste zo všetkýchinformácií o čerpadlách vyčerpaný, nezúfajte. 

Prenechajte vaše starosti s čerpadlom na nás, na odborníkov v oblasti, a my vám s výberom čerpadla s radosťou pomôžeme. Spoločne pre vás vyberieme kvalitné a výkonné čerpadlo, ktoré bude spĺňať aj tie najnáročnejšie požiadavky na každodennú prevádzku. Koniec koncov, výberom toho správneho čerpadla vám ušetríme nie len peniaze ale vám ušetríme najmä váš čas.Čítajte ďalšie články →