Elektromotor MEZ skica
Logo MEZ Elektromotory Kežmarok - štítok

Strojné obrábanie a jeho využitie

  24. 10. 2019

Potrebujete vyrobiť súčiastku podľa vašich predstáv? Má mať špecifický tvar, rozmer alebo rôzne vlastnosti povrchu? Radi vám s tým pomôžeme. V našej spoločnosti máme dlhoročné odborné skúseností so strojným obrábaním rôznych materiálov. Neváhajte sa na nás obrátiť.

Aké druhy strojného obrábania vám vieme ponúknuť?

Náš kvalifikovaný personál s dlhoročnými skúsenosťami vám pomôže nájsť riešenie práve pre vás. Vieme vám pomôcť s obrábaním materiálu na sústruhoch, frézach, horizontkách a CNC strojoch.

Sústruženie

Toto obrábanie sa dá považovať z najrozšírenejších v strojárstve. Je to tak z dôvodu, že má skutočne všestranné využitie. Vieme vďaka nemu obrábať rôzne vonkajšie aj vnútorné plochy. Pýtate sa, ako to vlastne funguje? Fungovanie, na prvý pohľad komplikovaného stroja, je celkom jednoduché. Sústruh otáča materiálom, ktorý potrebujeme obrobiť a zároveň ho reže, brúsi alebo mení jeho tvar. Na to slúžia rezné nástroje.

Sústruh dokáže vyrábať tvary podľa pripravených šablón, vŕtať do materiálu a aj rezať rôzne typy závitov. Použiť ho vieme pri obrábaní dreva, kovov alebo plastov.

Frézovanie

Pri nerotačných plochách je frézovanie najpoužívanejším strojným obrábaním. Na materiáloch nám pomôže vyrobiť tvarové plochy a drážky. Fréza má po svojom obvode niekoľko rezných hrán. Zvyknú sa nazývať aj zuby a vďaka každej z nich dokážeme z materiálu uberať potrebné množstvo, aby sme získali požadovaný tvar. Fréza, aj obrobok sa dokážu počas obrábania pohybovať v rôznych trajektóriách. Tak vieme získať plochy skutočne akéhokoľvek tvaru.

Vyvŕtavačka alebo horizontka

Alebo aj horizontálna vyvŕtavačka má naozaj rozsiahle využitie. Používame ju najmä pri obrábaní veľkých dielov materiálu. Spoľahlivo a presne dokáže vŕtať, vyvŕtavať a presne obrobiť aj nepravidelné komponenty.

CNC stroje

Technológie a ich vývoj neustále napredujú. Tento vývoj neobišiel ani stroje, ktoré používame na obrábanie materiálov. Teoretické základy pre používanie týchto strojov vznikli už počas priemyselnej revolúcie. Samozrejme, nezostalo len pri teóriách a počas nasledujúcich storočiach sa pracovalo na skonštruovaní a vylepšovaní tejto technológie.

Prvý CNC stroj so zabudovanými bezpečnostnými prvkami uviedla na trh v roku 1996 firma Siemens. A prečo vlastne skratka CNC? Ide o anglickú skratku slov Computer Numeric Controll a teda počítačové číselné riadenie. Tieto obrábacie stroje sú plne riadené počítačom. Na pamäťové médium sa ukladajú programové príkazy, na základe ktorých môže stroj vyrobiť vami požadované komponenty.

Ešte stále si nie ste istý, ktorý spôsob výroby komponentu je pre vás ten najvhodnejší? Neváhajte nás kontaktovať. Spolu pre vás nájdeme ideálne riešenie.


Čítajte ďalšie články →