Elektromotor MEZ skica
Logo MEZ Elektromotory Kežmarok - štítok

Pokazil sa vám elektromotor? Nezúfajte, prevíjanie je dobrá príležitosť, ako dať motoru druhú šancu

  10. 8. 2018
Image


Čerpadlo prestalo čerpať, kompresor netlačí vzduch, sústruh či fréza sa netočí. Tieto nepríjemné situácie doma či vo firme nás vedia nepríjemne zaskočiť a to obvykle v tej najnevhodnejšej chvíli. Nezúfajte – zachráni vás prevíjanie elektromotora v našich profesionálnych opravárenských dielňach.


Previnúť, či vyhodiť a objednať nový?

Keď spomenieme prevíjanie elektromotorov, určite vám ako prvá napadne otázka, či sa to oplatí. V dnešnej dobe sme si predsa zvykli pokazené veci vyhadzovať a kupovať nové. Zodpovedať ale otázku o výhodnosti nie je jednoduché.

V prvom rade je nutné podotknúť, že každý elektromotor sa dá opraviť, či už ide o motorček z mixéra, uhlovej brúsky, veľkej stolnej vŕtačky, sústruhu či kompresora. Z domácich spotrebičov sa oplatí opravovať akurát motory z práčiek a možno z niektorých drahších vysávačov. V prostredí domácej či profesionálnej dielne sa vyplatí prevíjať motory väčších strojov ako napr. stolné vŕtačky, frézy, pásové píly, sústruhy, odsávacie zariadenia a pod. Bežné ručné vŕtačky či uhlové brúsky kúpite za cenu okolo 100 – 300 EUR v profesionálnom prevedení, pri nich teda dáva zmysel akurát výmena uhlíkov, ktoré sú pri týchto zariadeniach takmer spotrebným materiálom. 

V priemysle je však situácia iná. Často sú používané elektromotory s veľkými výkonmi aj v nepretržitých prevádzkach. V takých prípadoch sa oplatí mať pripravený v zálohe náhradný elektromotor a v prípade poruchy vymeniť kus za kus. Pokazený motor potom pošlete na previnutie do špecializovanej firmy (napr. k nám) a po jeho oprave zaujme vo vašom sklade miesto náhradníka.

 

Profesionálne vybavenie je nutnosťou

Ak nejde o asynchrónny elektromotor s kotvou nakrátko, ktorého rotor nemá vinutie, môže v elektromotore dôjsť nielen k poruche vinutia statora, ale aj rotora. Po previnutí rotora je nutné ho vyvážiť na špecializovanom vyvažovacom stroji. Nevyvážený rotor je zdrojom veľkých vibrácií, hluku a rapídne opotrebúva svoje ložiská. Každé nové vinutie musí taktiež spĺňať požiadavky mechanickej a elektrickej stability a pevnosti. To sa zabezpečuje impregnáciou v špeciálnych živiciach, ktoré po vytvrdnutí spevnia jednotlivé vinutia a zvýšia aj ich tzv. dielektrickú pevnosť (tj. elektroizolačné vlastnosti).

Prevíjanie elektromotora je teda proces náročný nielen na zručnosti, ale aj na technologické vybavenie. Napriek tomu, že túto službu ponúkajú aj mnohé servisy elektrospotrebičov, mali by ste váš pokazený elektromotor zveriť iba firme s potrebným know-how a vybavením.

Profesionálna firma zaoberajúca sa prevíjaním motorov ručí za svoju prácu a nemá problém vám vystaviť prokol o odbornej skúške el. zariadenia (tj. revíznu správu). V prípade nepredvídaných okolností ako porucha zariadenia či pracovný úraz tak budete mať z legislatívneho hľadiska takpovediac „čistý štít“.

 

Koľko stojí prevíjanie elektromotora?

Ceny prevíjania sú individuálne. Závisia najmä od výkonu elektromotora (pri väčších je vyššia spotreba materiálu aj viac práce) a od jeho typu. Keďže každý motor je individuálny, nemožno cenu stanoviť bez znalosti jeho parametrov.


Čítajte ďalšie články →