Elektromotor MEZ skica
Logo MEZ Elektromotory Kežmarok - štítok

Ako vybrať čerpadlo?

  14. 11. 2019

Potrebujete poradiť s výberom čerpadla? Poradíme vám, ako si môžete čerpadlo nielen vybrať, máme pre informácie ako ho zapojiť a predísť jeho spáleniu.

 

Výber je dôležitý

 

Aby ste si mohli správne vybrať čerpadlo, musíte si zodpovedať otázku, na aký účel chcete čerpadlo používať. Záleží na druhu vody, ktorú chcete čerpať, hĺbke vody, ale aj frekvencií čerpania. Čerpadlá sú väčšinou určené na konkrétny účel. Od toho záleží ich konštrukcia, rozmery a celkové prevedenie. Určite vám odporúčame už vybrané čerpadlo vždy používať na účel, na ktoré bolo výrobcom určené. 

 

Ak potrebujete čerpadlo na zložitejšie prečerpávacie systémy, či do rodinného domu, jeho inštaláciu radšej prenechajte odborníkom. Ak však ide o jednoduchú inštaláciu, ako je čerpadlo na zavlažovanie záhrady, poradíte si aj sami. 

 

Začať by ste mali rozhodnutím, akú vodu budete čerpať. Pri čerpaní vody z iného, ako podzemného zdroja, musíte zvážiť stupeň znečistenia vody. Pri čerpaní pitnej vody môžete použiť klasické povrchové odstredivé čerpadlo, alebo ponorné čerpadlo. Na čerpanie úžitkovej alebo dažďovej vody tiež nepotrebujete špeciálne čerpadlo, avšak určite vaše čerpadlo obohaťte o sací kôš. Ten zabráni vstupu malých predmetov, ktoré by mohli čerpadlo poškodiť.  

 

Väčšina zákazníkov hľadá čerpadlo na zavlažovanie svojej záhrady. Túto činnosť zvláda bežné povrchové čerpadlo, ktoré môžete umiestniť kdekoľvek na záhrade a v prípade potreby premiestniť. Zariadenia vyššej triedy si dokážete zakúpiť do 300 EUR a zvládnu pripojenie niekoľkých zavlažovačov na záhrade. 

 

Ak už ide o kalovú vodu, určite odporúčame špeciálne zliatinové alebo nerezové čerpadlá, ktoré disponujú rezacím zariadením, ktoré rozdrví hrubé nečistoty vo vode. 

 

Ako správne zapojiť čerpadlo do prevádzky? 

 

Každé čerpadlo má svoje špecifiká na jeho zapojenie. Správnym zapojením zabránite jeho poškodeniu a predĺžite jeho životnosť. 

 

Na to, aby mohlo čerpadlo správne pracovať, potrebuje dostatočný zdroj vody s minimálnym objemom piesku a nečistôt. Je veľmi dôležité, aby ste čerpadlo umiestnili tak, aby svojou činnosťou neprispievalo víreniu nečistôt v čerpanej kvapaline. 

 

Dôležité je správne pripojenie na zdroje elektrickej energie. Teda cez motorový spúšťač pri trojfázovom zapojení, alebo cez istič, pri zapojení na jednu fázu.  

 

 

Ako predísť spáleniu čerpadla?

 

Najčastejším poškodením čerpadla je jeho spálenie. K nemu môže dôjsť takzvaným „chodom na sucho“. K nemu dochádza pri nedostatočnom prísune kvapaliny. Existuje niekoľko spôsobov, ako monitorovať hladinu kvapaliny, ktorú čerpáte. Či už použijete elektronické monitorovanie hladiny, alebo obyčajný plavák, je dôležité zabezpečiť dostatočný zdroj tekutiny pre čerpadlo. 

 

Druhým spôsobom, ktorým môžete čerpadlo poškodiť, alebo spáliť, je jeho preťaženie. K nemu dôjde upchaním nasávania čerpadla. Dôležité teda je dbať na čistotu čerpanej vody, ako aj na čistotu sacieho koša. Pri jeho silnom znečistení môže dôjsť k preťaženiu a následnému spáleniu čerpadla. 

 

Či už potrebujete čerpadlo na čerpanie pitnej vody, odčerpane vody z bazénu alebo na zavlažovanie záhrady, možností máte mnoho. Výber, zapojenie a základnú údržbu zvládne aj laik, ak bude postupovať podľa návodu na používanie.  

 

Pri zložitejších prečerpávacích systémoch, alebo masívnejších kalových čerpadlách na čerpanie silne znečistenej vody, sa neváhajte obrátiť na našich odborníkov, ktorí vám radi s výberom, montážou ako aj údržbou radi poradia. Sme tu pre vás nonstop, 24 hodín denne 7 dní v týždni. Prenechajte vaše starosti s čerpadlom na nás a využite náš nonstop extra servis kedykoľvek potrebujete.


Čítajte ďalšie články →